LNB piedāvā jaunu digitālo kolekciju – Latvijas vēsturiskie skaņu ieraksti

 

Atzīmējot Starptautisko keys for windows audiovizuālā mantojuma dienu, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) piedāvā jaunu digitālo kolekciju – Latvijas vēsturiskie skaņu ieraksti: http://audio.lndb.lv/.

 

LNB krājumā ir vairāki simti šellaka skaņuplašu, kuras izdotas 20. gs. pirmajā pusē tādās izdevniecībās kā “Bellaccord Electro”, “His Master’s Voice”, Rīgas skaņu plašu fabrikā “Līgo” u.c. Skaņuplatēs klausāma 20. gs. pirmās puses populārā mūzika un koru dziesmas, kā arī vieni no pirmajiem Latvijas komponistu skaņdarbu atskaņojumiem un klasiskā mūzika. Starp izpildītājiem ir gan tādi labi zināmi vārdi kā Reitera koris, Mariss Vētra, brāļi Laivinieki, Elfrīda Pakule u.c., gan mūsdienās mazāk zināmi mākslinieki. Kā vienu no kolekcijas retumiem var atzīmēt Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa runu Rīgas Radiofonā neilgi pēc valsts apvērsuma 1934.gadā.

 

Sadarbībā ar privātkolekcionāriem, kā arī muzejiem un citām atmiņas institūcijām, kuru krājumos ir vēsturiski un vērtīgi skaņu ieraksti, šajā kolekcijā ir iecerēts atspoguļot 20. gs. pirmās puses Latvijas skaņu ierakstu vēsturi plašā spektrā.

 

Šobrīd digitālajā kolekcijā apkopoti gandrīz 300 skaņu ierakstu, taču tā tiks pastāvīgi papildināta, un līdz 2014.gada beigām plānots kolekcijā iekļaut aptuveni 2 000 ierakstus. Lielākā daļa skaņu ierakstu ir pieejami visiem interneta lietotājiem, taču aptuveni 20%, kas aizsargāti ar autortiesībām, klausāmi tikai no bibliotēku telpām.

 

 

Papildinformācija:
Zane Grosa
Audiovizuālās lasītavas vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr. 67282690

Leave a Comment