Izstāde ”Pasta romāni atklātnēs”

{phocagallery view=category|categoryid=27| imageid=0|limitstart=0|limitcount=1| detail=1|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|float=left} Ogres Centrālās bibliotēkas zālē
līdz 9.aprīlim skatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas veidota izstāde
“Pasta romāni atklātnēs 1898. – 1914.”

 

 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Attēlizdevumu nodaļa izstādē piedāvā plašu un saturiski daudzveidīgu atklātņu kolekciju ar iespaidīgu laika (vecākā atklātne datēta ar 1898. gadu) un ģeogrāfijas aptvērumu.

 

Atklātnes jeb pastkartes — tā sauktās atklātās vēstules — parādījās 19. gadsimta 2. pusē, bet pilntiesīgi sevi pieteica 20. gadsimta sākumā, strauji iegūstot popularitāti visos sabiedrības slāņos. Latvijas teritorijā pirmās atklātnes parādījās Rīgā 19. gadsimta 90. gadu vidū, bet ar tekstiem latviešu valodā — 1900. gadā. Ar atklātņu izdošanu tolaik nodarbojās gan grāmatu un rakstāmpapīru veikalu īpašnieki, gan privātuzņēmēji fotogrāfi, gan tabakas un galantērijas izstrādājumu tirgotāji. Atklātņu sūtīšana un ciešāku savstarpējo attiecību uzturēšana ar korespondences starpniecību ātri vien kļuva par tradīciju. Grūti noticēt, bet atklātnes tika sūtītas ne tā kā mūsdienās — labākajā gadījumā reizi gadā, bet regulāri — visos svētkos, dažkārt — ik nedēļu.

Ilustrētas atklātnes ar bagātu izziņas materiālu un lielu kultūrvēsturisku vērtību dažkārt ir vienīgais dokuments par kādu Rīgas pieminekli, ēku vai pilsētbūvniecības ansambli, kas līdz mūsdienām nav saglabājies. Atklātnēs iemūžināta arī citu Latvijas pilsētu un miestu vēsture. Te jāpiemin interesanti Jūrmalas skati ar pludmales ainām — elegantu atpūtnieku sabiedrību, auklēm ar bērniem, grozveidīgiem krēsliem, peldēšanās vagoniņiem, modernām vasarnīcām, restorāniem un koncertiem.

Unikāls un diezgan apjomīgs ir 20.gadsimta sākuma fotoportretu atklātņu klāsts, kurā redzami latviešu, krievu un ārzemju aktieri (dramatiskie aktieri, operdziedātāji utt.) lomās, ievērojami rakstnieki, mākslinieki, komponisti, mūzikas izpildītāji, zinātnieki, sportisti, politiskie darbinieki, ka arī Eiropas ķeizaru un karaļu ģimenes. Kolekcijā apskatāmas fotoatklātnes ar sava laika Eiropas un pasaules slavenību portretiem, atklātnes ar 20.gadsimta sākuma latviešu literātu, mākslinieku, komponistu un aktieru fotoportretiem: Jānis Rozentāls, Rūdolfs Blaumanis, Jāzeps Vītols, Emīls Dārziņš, Jānis Rainis, Aspazija…

Izstādē akcents tiek likts ne tikai uz atklātnīšu vizuālo izskatu, bet arī uz cilvēku saraksti, jo šodienas datorizētajā, ciniskajā laikmetā, kad esam zaudējuši attiecību romantismu, ir vērts atskatīties uz apskaužamo vakardienu, kad jūtas nebija tik pragmatiskas, un uz tiem cilvēkiem, kam atklātnes vienkāršās īsās rindiņas bija svarīgas, sniedzot siltumu un enerģiju.

Ceturtdien, 19.martā pl. 16 tikšanās ar LNB Attēlizdevumu nodaļas speciālisti Lāsmu Timmu.

Laipni aicināti visi interesenti!

Leave a Comment