Grāmatu pakomāts – iespēja saņemt grāmatas bezkontakta veidā

2021.gadā Latvijas publiskās bibliotēkas sākušas izmantot grāmatu pakomātus, galvenokārt, lai nodrošinātu iespēju epidemioloģiski drošos apstākļos lasītājiem saņemt un nodot grāmatas. Š.g. 27.oktobrī Ogres Centrālajā bibliotēkā testa režīmā tika ieviests pirmais pakomāts Latvijā, kas ir integrēts ar informācijas tehnoloģiju uzņēmuma “TietoEVRY” izstrādāto un uzturēto bibliotēku informācijas sistēmu (BIS) ALISE.

Līdz ar pakomāta ieviešanu Ogres Centrālajā bibliotēkā, pilnveidota grāmatu pasūtīšana tiešsaistē, kā arī pašapkalpošanās iekārtu pakalpojumu funkcionalitāte. Pašapkalpošanās iekārtās turpmāk lietotāji paši var izsniegt ne tikai grāmatas no brīvpieejas krājuma, bet arī iepriekš rezervētas un pasūtītas grāmatas.

Grāmatu pakomātu pieejamība kā jauns pakalpojums Latvijas bibliotēkās iedzīvotājiem ir ļoti nozīmīga saistībā ar Covid-19 izraisīto epidemioloģisko situāciju un stingrajiem ierobežojumiem pandēmijas, bet jo īpaši “mājsēdes” laikā, kas noteikta no š.g. 21.oktobra līdz 15.novembrim. Ņemot vērā grāmatu apmaiņas pakalpojumu nozīmi, piemēram, veiksmīga mācību procesa nodrošināšanai; kā arī lasīšanu kā drošu, vērtīgu un emocionāli būtisku kultūras pieredzi, valdība 2.novembrī ir precizējusi lēmumu (precizējums Ministru kabineta rīkojuma Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” punktā 5.49.12.), dodot iespēju bibliotēkām organizēt grāmatu apmaiņu lasītājiem bezkontakta veidā, t.sk., grāmatu saņemšanai izmantojot pakomātus.

Ogres Centrālās bibliotēkas direktore Jautrīte Mežjāne atzīst, ka bibliotēkas lasītāju atsaucība un interese par pakomāta pakalpojumu ļauj domāt, ka iespēja grāmatas saņemt attālināti savu aktualitāti nezaudēs arī pēc stingro ierobežojumu atcelšanas. Laikā no 27.oktobra, kad grāmatu pakomāts testa režīmā sāka darboties Ogres Centrālajā bibliotēkā, līdz 9.novembrim ar jaunās tehnoloģijas palīdzību lasītājiem ir izdotas kopumā 255 grāmatas, un izdoto grāmatu skaits arvien turpina pieaugt. Šobrīd pakomāta pakalpojums darbojas testa režīmā un pieejams tikai bibliotēkas darba laikā, taču drīzumā paredzēts, ka lasītāji grāmatas no pakomāta varēs izņemt visu diennakti un arī brīvdienās.

BIS ALISE, ko Latvijā izmanto vairāk nekā tūkstotis bibliotēku un informācijas iestāžu, nodrošina iespēju lasītājiem savā bibliotēkas elektroniskā kopkataloga tiešsaistes kontā pagarināt, rezervēt grāmatas, t.sk. norādot vēlmi saņemt izvēlētos izdevumus pakomātā. Bibliotekāru pieredze liecina, ka nereti lasītāji grāmatu izvēli uztic bibliotēku darbiniekiem, sazinoties ar bibliotekāru e-pastā, pa telefonu vai citiem saziņas kanāliem. Bibliotekāriem, izvēloties lasāmvielu saviem lietotājiem bez tiešas klātienes komunikācijas, īpaši noder paziņojumi bibliotēku informācijas sistēmā, ja konkrēto izdevumu lasītājs jau ir lasījis iepriekš, tādējādi samazinot iespēju izsniegt lasītajam atkārtoti jau agrāk lasītus darbus.

Par “TietoEVRY”

“TietoEVRY” ir vadošais digitālo pakalpojumu un programmatūras produktu uzņēmums Ziemeļvalstīs ar spēcīgu vietējo klātbūtni tirgos un globālām iespējām. “TietoEVRY” nodrošina digitālās priekšrocības un pilna cikla pakalpojumus uzņēmumiem un sabiedrībai. Uzņēmuma galvenais birojs ir Somijā. “TietoEVRY” darbinieku skaits visā pasaulē ir gandrīz 24 000. Uzņēmums apkalpo tūkstošiem kompāniju un sabiedriskā sektora klientu vairāk nekā 90 valstīs. Sabiedrības apgrozījums gadā ir aptuveni trīs miljardi eiro, un tā akcijas tiek kotētas “NASDAQ” Helsinkos un Stokholmā, kā arī “Oslo Børs”.

“TietoEVRY” Latvijas filiāle (SIA “Tieto Latvia”), apvienojot vairāk nekā 1000 talantīgus speciālistus un inovatīvas tehnoloģijas, ir viena no lielākajām informācijas tehnoloģiju sabiedrībām Latvijā, ierindojoties arī starp vadošajiem Latvijas eksportētājiem.

Par Ogres Centrālo bibliotēku

Ogres Centrālā bibliotēka ir Ogres novada pašvaldības kultūras, izglītības un informācijas patstāvīga iestāde, kuras darbības mērķis ir iedzīvotāju bibliotekārā, bibliogrāfiskā un informacionālā apkalpošana. Ogres centrālā bibliotēka dibināta 1928.gadā, kad Ogre iegūst pilsētas statusu. Kopš 1992.gada bibliotēkas nosaukums ir Ogres Centrālā bibliotēka. Kopš bibliotēkas pirmsākumiem tā atradusies dažādās ēkās, taču šobrīd Ogre lepojas ar jaunu, modernu un viedu bibliotēku.

Ogres Centrālās bibliotēkas jaunā ēka ir Latvijā nebijuša mēroga sabiedriskā ēka, kas atbilst pasīvās ēkas prasībām. Divstāvu celtne ir moderna, ar maksimāli zemu resursu patēriņu apkurei un ventilācijai. Ēkā ir apgaismojums ar viedo vadību, rekuperācijas ventilācijas sistēma, kā arī unikāla apkures sistēma ar kanalizācijas notekūdeņu siltummaiņu.

800 kubikmetru koka, 50 kvadrātmetru zaļo augu un 70 000 lasāmo vienību. Tie ir tikai daži skaitļi, kas raksturo Ogres Centrālās bibliotēkas jauno ēku – vietu, kur cilvēki satiek savas grāmatas, bet grāmatas nonāk pie saviem lasītājiem. Vietu, kur satikties citam ar citu, un vietu, kur pirmo reizi piedzīvot lasītprieku.

 

Papildu informācija:

Inga Grencberga
“TietoEVRY” mārketinga un komunikācijas speciāliste
Inga.grencberga@tietoevry.com
Tel: 26710732

Aija Bremšmite
Ogres Centrālā Bibliotēka
Galvenā bibliotekāre
aija.bremsmite@ocb.lv