Noslēdzies Bērnu žūrijas “Lasīšanas maratons 2010”

Sestdien, 5.martā Ķīpsalas izstāžu hallē Baltijas Grāmatu svētku ietvaros tika svinēti Bērnu žūrijas „Lielie lasīšanas svētki” un apbalvoti „Lasīšanas maratona 2010” laureāti. Pagājušā gada absolūtā Bērnu žūrijas favorīte ir Žaka Frīnsa grāmata „Skolotājs Jāps var visu”.

 

Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību un Valsts Kultūrkapitāla fondu lasīšanas veicināšanas programmu “Bērnu žūrija” valstī īsteno jau vienpadsmito gadu, iesaistot grāmatu vērtēšanā un bibliotēku apmeklēšanā tūkstošiem jauno lasītāju.

 

2010. gadā lasīšanas maratonā piedalījās 10 000 bērnu un 380 Latvijas bibliotēkas. Lai gan vērtēšanai paredzētās grāmatas bija latviešu valodā, žūrijas darbā iesaistījās arī bērni, kuru dzimtā valoda nav latviešu valoda, apliecinot, ka LR Kultūras ministrijas integrācijas politika tiek īstenota praksē. Daugavpils Krievu liceja bibliotekāre Jeļena Kolpakova par Bērnu žūriju saka: „…konkurss deva iespēju pilnveidot latviešu valodas prasmes, komunikatīvo kompetenci, papildināt vārdu krājumu. Licejisti aktīvi iesaistījās grāmatu lasīšanā, gatavoja un uzstājās ar prezentācijām klasē, ieinteresējot savus klasesbiedrus. Krievu liceja audzēkņi apgalvo, ka visas izlasītās grāmatas bija ļoti interesantas.”

 

Par spīti nepietiekamajiem līdzekļiem grāmatu iegādei, Bērnu žūrija visu pagājušo gadu ir rūpīgi strādājusi un apbalvošanai nominējusi populārākās bērnu grāmatas. Daugavpils 12. vidusskolas bibliotekāre atzīst: „Mūsu skolēni jau sesto gadu piedalās projektā „Bērnu žūrija”. Ar katru gadu šajā projektā piedalās vairāk un vairāk skolēnu. Ir pat vairākas lasošās ģimenes. […] Šogad bērni tik ļoti gribēja lasīt, ka pēc grāmatām veidojās garas rindas, jo ne skolas bibliotēkā, ne pilsētas bibliotēkā nebija pietiekams grāmatu daudzums, lai visi lasīt gribētāji varētu iesaistīties.” 2010. gada kolekcijā vērtēšanai bija iekļautas 7 izdevniecību jaunākās grāmatas: “Zvaigzne ABC”, Jāņa Rozes apgāda, liels un mazs, Jumava, Lietusdārzs, Apgāds Alis, Annele. Priecē, ka katrā no 4 vecumgrupām (no 6 līdz 16 gadu vecumam) latviešu mūsdienu rakstnieki ir atzītāko vidū.

 

Lasīšanas maratona organizētāji pateicas visiem atbalstītājiem – Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrībai par ziedojumu vākšanu grāmatu iegādei, portālam www.ziedot.lv, firmai Bubblicious par košļājamajām gumijām, LNB Bērnu literatūras centram, kas organizēja asprātīgāko izteicienu konkursu un visiem, kas mūs atbalstīja pagājušā gada garumā!
Sirsnīgi sveicam laureātus!

 

Uzvarētāji:

 

1.-2.klašu grupa
1.vieta
Leduslācēns Ille / Gerda Kārina Nordlunda, Bols Verners, Ivars Sīlis, Mortens Dirrs; no dāņu val. tulk. Inga Mežaraupe. – [Rīga] : Zvaigzne ABC, [2009]. 931 balss.
2.vieta
Kozlovs, Sergejs. Noršteins, Jurijs. Ezītis miglā/ māksl. Frančeska Jarbusova. – Rīga : Apgāds Alis ar 718 balsīm.
3.vieta
Cielēna, Māra. Divas pastaigas / māksl. Anita Paegle. – Rīga: Lietusdārzs, 2010. 409 balsis.

 

3.-4. klašu grupa
1. vieta.
Frīnss, Žaks. Skolotājs Jāps var visu / sakārtojusi un tulk. Inese Paklone; il. Edmunds Jansons. – Rīga : liels un mazs, 2009. Absolūtā favorīte visā Bērnu žūrijā – 976 balsis.
2.vieta
Geimens, Nīls. Koralīna / no angļu val. tulk. Normunds Pukjans; il. Deiva Makkīna. – Rīga : Zvaigzne ABC, [2009], 854 balsis.
3.vieta
Zandere, Inese. Latviešu zvēri / Mārtiņš Grauds, fotogrāfijas – Kristaps Kalns. – [Rīga] : liels un mazs, 2009 ar 310 balsīm.

 

5.-7.klašu grupa
1.vieta
Rungulis, Māris. Kaķu ģenerālis: Šarlaks no Brīvības ielas meklē Herkulesu; [māksliniece Agija Staka]. – [Rīga] : Zvaigzne ABC, [2009] – ar 538 balsīm.
2.vieta
Kivirehks, Andruss. Sirli, Sīms un noslēpumi / no igauņu val. tulk. Maima Grīnberga; māksl. Ilmars Trulls. –   [Rīga] : Liels un mazs, 2009. 351 balss.
3.vieta
Lindgrēne, Astrida. Saulespļava / māksl. Ilona Vīklande; no zviedru val. tulk. Mudīte Treimane. – Rīga : Zvaigzne ABC, [2009] ar 342 balsis.

 

8.-9.klašu grupa
1. vieta
Kolinsa, Sūzena. Bada spēles / no angļu val. tulk. Ieva Elsberga; [red. Aldis Vēvers]. – Rīga : Zvaigzne ABC, [2009] ar 815 balsīm.
2.vieta
Dreiže, Laura. Pūķa dziesma / ilustrējusi Agija Staka; [japāņu valodas vārdu atveide un tulkojums sniegts autores interpretācija]. – Rīga : Zvaigzne ABC, [2010] . 209 balsis.
3.vieta
Stīvotera, Megija. Lamento: feju karalienes viltus / Megija Stīvotera ; no angļu valodas tulkojusi Laura Freidenfelde. – Rīga : Jumava [2010] ar 144 balsīm.

  
    
Izteicienu konkursa laureāti:

 

•    „Grāmata – iedvesmo, bagātina…”(Mareks Žuravļevs – 15.g., Zālītes speciālā internātpamatskola);
•    „Izlasi, uzzināsi, pastāstīsi…” (Sabīne Kanapecka – 15.g., Zālītes speciālā internātpamatskola);
•    „Ja lasīsi, tad prieks tevī lidināsies visu mūžu.” (D.Maskavičs -2.kl., Valmieras Pārgaujas pamatskola);
•    „Kā jauna diena, tā jauna grāmata!” (Katrīna Šaule, Valmieras Pārgaujas pamatskola);
•    „Lasīšana – mana daba.” (Lenora Anna Gorska, Valmieras Pārgaujas pamatskola);
•    „Pārsteidz galvu, lasi!” (Zenta Vilmute – 8.kl., Kauguru pagasta 1.bibliotēka);
•    „Dzīvesprieks vai lasītprieks, es domāju – lasītprieks, kas dod dzīvesprieku.” (Elīna Leimane – 7.kl., Valkas ģimnāzijas bibliotēka);
•    „Atver grāmatu un ielec burtu ezerā!” (Karlīna Skudra – 12.kl., Valkas ģimnāzijas bibliotēka);
•    „Sadosimies rokās un lasīsim grāmatas” (Alvils Aleknāvičs – 9.g., RCB Ziemeļblāzmas filiālbibliotēka);
•    „Lasi un kļūsti gudra kā Einšteins!” (Keitija Lejiņa, Balvu pamatskolas bibliotēka);
•    „Lasīšana – iešana pa izgaismotu ceļu!” (Līva un Māra Kairiša);
•    „Grāmatas nav lieta, tā ir dzīve!” (Daniela Moldčadska – 6.kl., sākumsskola „Taurenītis”);
•    „Īsti lasītāji lapaspuses neskaita!” (Jēkabs Bārzdiņš – 5.kl., sākumsskola „Taurenītis”);
•    „Lasi un esi interesants saviem draugiem!” (Sabīne Dalbe – 11.g., Aulejas pagasta tautas bibliotēka);
•    „Iedegsim lasīšanas dzirkstelīti sevī un citos.” (Santa Dzalbe – 15.g., Aulejas pagasta tautas bibliotēka).

 

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bērnu literatūras centra vadītāja
programmas „Bērnu žūrija” koordinatore
Mob.: 29492456
silvija.tretjakova@lnb.lv

Leave a Comment