Latvijas bibliotēkās sācies kulinārijas konkurss – erudīcijas spēle „Literatūras garša”

No šī gada 15.oktobra līdz 4.novembrim aicinām Latvijas iedzīvotājus doties uz sev tuvāko bibliotēku un piedalīties latviešu kulinārajam mantojumam veltītā kulinārijas konkursā-erudīcijas spēlē “Literatūras garša” – meklēt latviešu rakstnieku darbos minētus ēdienus, kā arī mēģināt tos pagatavot pašiem. Pasākumu rīko Kultūras informācijas sistēmu centrs un zinību resurss letonika.lv Eiropas Kultūras mantojuma gada ietvarā sadarbībā ar izdevniecību “Zvaigzne ABC”, Gastronomijas institūtu un UNESCO Latvija Nacionālo komisiju.

 Kulinārijas konkursa žūrijas pārstāve, rakstniece, “Rakstnieku pavārgrāmatas” autore Gundega Repše:

”Rīļas un gardēži – abas nometnes pārstāvētas kā literatūrā, tā pavārmākslā – vieni rij, otri – bauda. Bieži vien rīļas domā, ka ir gardēži, savukārt gardēži nekad neatzīsies, ka ir vienkārši ēdelīgi.

Ēdiens ir tikpat subjektīva būšana kā mode. Un par to strīdas. Bet, sēžoties pie galda, cilvēki vienojas rituālā. Arī grāmatu lasīšana ir vienojošs rituāls. Strīdi seko tikai pēc baudīšanas.”

 Kulinārijas konkursā–erudīcijas spēlē var piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs, vienīgais nosacījums – ir jābūt reģistrētam bibliotēkas lietotājam. Sacensība tiks piedāvāta vienlaikus gan individuālajā, gan komandas līmenī. Individuāli dalībniekiem būs jāpierāda sava erudīcija, atbildot uz jautājumiem par dažādiem latviešu literatūrā minētiem ēdieniem. Atbildes būs jāmeklē gan latviskā uzziņu resursa letonika.lv lasītavā, gan “Rakstnieku pavārgrāmatā”. Savukārt interesentiem, kuri paši vēlēsies izmēģināt  savus spēkus literatūrā aprakstīto ēdienu gatavošanā, būs jāveido komanda, jāpagatavo izvēlētais ēdiens un jāiesūta konkursa žūrijai tā tapšanas procesa fotostāsts jeb fotorecepte.

Ikviens drīkstēs pārbaudīt savas zināšanas un prasmes gan erudīcijas, gan pavārmākslas jomā un piedalīties abās kategorijās vienlaicīgi.

Erudīcijas spēles uzvarētāji balvās saņems izdevniecības “Zvaigzne ABC” sarūpētas grāmatveikalu dāvanu kartes, savukārt kulinārijas konkursa žūrijas izvēlētā uzvarētāju komanda tiks aicināta uz ēdiena gatavošanas meistarklasi Gastronomijas institūtā. Izdevniecības “Zvaigzne ABC” speciālbalvu saņems bibliotekārs, kurš visaktīvāk un interesantāk būs atspoguļojis kulinārijas konkursa – erudīcijas spēles norisi sociālajos medijos.

Par zinību resursu letonika.lv

Letonika.lv (www.letonika.lv) ir apjomīga, uzticama digitāla krātuve ar plašu informāciju par Latviju. Tā ietver enciklopēdijas, tulkojošās, skaidrojošās, uzziņu un terminu vārdnīcas, audiovizuālos materiālus, latviešu literatūras bibliotēku, mācību materiālus skolām. Resursu letonika.lv uztur un attīsta sabiedrība Tilde.

Par Kultūras informācijas sistēmu centru

Kultūras informācijas sistēmu centrs (www.kis.gov.lv) nodrošina datu bāzes letonika.lv bezmaksas pieeju visās Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās programmas “Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” ietvaros, kā arī saistībā ar šo programmu jau vairāk nekā desmit gadus rīko dažādus erudīcijas konkursus Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās, rosinot iedzīvotājus izmantot bibliotēkās pieejamos daudzveidīgos informācijas resursus, kuri, pateicoties valsts un pašvaldību finansējumam, bibliotēku apmeklētājiem ir pieejami bez maksas.

Literatūras garša 2018 nolikums

Pasākumu ar balvām atbalsta:

 

Informatīvais atbalstītājs:

 

Informāciju sagatavoja:

Ilma Elsberga,

Kultūras informācijas sistēmu centra

Projekta vadītāja asistente,

Tel. 67844902; mob. 29119713

E-pasts: ilma.elsberga@kis.gov.lv

www.kis.gov.lv