Ogres Centrālā bibliotēka – būve nākotnei

Ienesot jaunu standartu energoefektīvu koka konstrukciju būvju celtniecībā, 2. jūnijā atklāta Ogres Centrālā bibliotēka. Bibliotēka kalpos kā daudzfunkcionāls kultūrizglītības centrs, kurā atradīsies bibliotēka un dzimtsarakstu nodaļa. Ogres Centrālās bibliotēkas ēka būvēta ar līmētā koka konstrukciju tehnoloģiju, kas to ierindo kā vienu no pirmajām ar šādu metodi celtajām sabiedriskajām ēkām Latvijā.  

Simbolisko atklāšanas lentu pārgriezaOgres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, kultūras ministrs Nauris Puntulis, Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Vitenbergs un AS “RERE Grupa” valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš. 

Jauno ēku iesvētīja Ogres Evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Martiņš Kalējs un Ogres Trīsvienības baptistu draudzes mācītājs Dainis Pandars.

 Divstāvu celtne ir tā dēvētā pasīvā ēka jeb ēka ar nulles enerģijas patēriņu. Gan ēkas fasādē, gan iekštelpās daudzviet apmeklētāju skatam paveras atklātas koka konstrukcijas – šajā būvē koks ir galvenais izmantotais materiāls. Ēku nesošās konstrukcijas ir izgatavotas no līmētiem masīvkoka paneļiem, kas līmēti krusteniski un gareniski, tādējādi iegūstot augstu strukturālo izturību un stabilitāti, kas nepieciešama nesošajām konstrukcijām. 

Jaunajā ēkā ierīkots apgaismojums ar viedo vadību, izmantojot līdz pat 80 procentiem dabiskā apgaismojuma. Izmantojot pieejamos resursus un apliecinot energoefektivitāti, tiks darbināta rekuperācijas ventilācijas sistēma, kas izvadīs gaisu, saglabājot tā siltumu. Ēkā izbūvēta unikāla apkures sistēma ar kanalizācijas notekūdeņu siltummaiņu, kurpretim ātrijā izveidota zaļā augu siena, kuras apūdeņošanai paredzēts izmantot savākto nokrišņu ūdeni. Virs autostāvvietas, uz tērauda konstrukcijām, ir uzstādīti saules paneļi lokālās elektroenerģijas ražošanai. Bibliotēkas teritorija ir pilnībā labiekārtota, tajā ieklāts kvalitatīvs bruģa segums un izbūvēta terase. 

Ēkas projekts izstrādāts digitālās būves modeļa jeb BIM platformā, kas sniedza iespēju pārraudzīt projekta realizācijas kvalitāti, atbilstību un attīstību, tostarp iekļaujoties termiņos. BIM platforma sniedza iespējas būvniekam pārliecināties arī par precizitāti līdz pat milimetram. Turklāt Ogres Centrālās bibliotēkas pamata materiāls – koks – ir atjaunojams materiāls, kas sevī iekļauj CO2 izmešus, līdz ar to precīzi izbūvētas koka konstrukcijas ir viens no visefektīvākajiem veidiem, kā attīstīt klimatneitrālu būvniecību Latvijā. 

Ogres novada domes vadība ir gandarīta, ka četru gadu laikā ir izdevies īstenot šāda mēroga projektu, kas ne vien rosinās iedzīvotāju interesi par bibliotēku un piesaistīs jaunus lasītājus, bet arī pārsteigs ar jaunu saturu un pieejamajiem pakalpojumiem. ”Šī ēka apliecina, ka pašvaldība, strādājot roku rokā ar valdību, var kopīgi īstenot vērienīgus projektus. Tieši pateicoties toreizējā Valsts aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda atbalstam, ideja par jaunas bibliotēkas celtniecību varēja tikt īstenota. Savulaik strādājām kopā arī ar tagadējo Eiroparlamenta deputāti, toreizējo kultūras ministri Daci Melbārdi. Šodien ēku atklāj kultūras ministrs Nauris Puntulis. Šādā veidā, kopīgi strādājot kā saliedēta komanda, mēs īstenojām šo projektu. Paldies būvniekiem, projektētājiem, visiem, kuri iesaistījās bibliotēkas būvniecības procesā.” 

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards augstu novērtēja ēkas celtniecībā izmantotās koka konstrukcijas, uzsverot, ka šāda veida būvniecība ir pozitīvs piemērs visai Latvijai. “Šī ēka ir jauna iedvesma mūsu arhitektūrā. Tā ir mūsu nākotne, kas mums visiem kopā ir jāveido – ar jaunām pieejām vides, energoefektivitātes jomā un spējā izmantot mūsu cilvēku idejas visos būvniecības posmos.” 

Kultūras ministrs Nauris Puntulis savā uzrunā minēja, ka grūti atrast piemēru, kur tik ļoti sasauktos tradicionālais ar inovatīvo. “Es neesmu pārsteigts, ka tas notiek tieši Ogrē, jo Ogres bibliotēka allaž bijuši sava ceļa gājēja, piemēram, pirmais bibliobuss Latvijā sāka kursēt tieši no Ogres.”

 Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Vitenbergs izteica atzinību par ēkā izmantotajiem inovatīvajiem un ilgtspējīgajiem risinājumiem, kas mūsdienās ir ļoti svarīgi. “Es vēlētos, lai Latvijā arvien vairāk tiktu būvētas šāda veida ēkas, jo tā ir nākotnes būvniecība Latvijā. Šis ir spilgts piemērs, ka koka būvniecība mūsdienās var būt gan funkcionāla, gan vizuāli pievilcīga.” 

AS “RERE Grupa” valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš, atklājot Ogres Centrālo bibliotēku, uzsvēra tās ilgtspēju un daudzpusību. “Ogres Centrālā bibliotēka no skicēm līdz projekta izstrādei un realizācijai ir bijusi labs piemērs publisko ēku būvniecībā. Ar šo ēku Ogre pierāda sabiedrībai, ka ir iespējams apvienot mūsdienīgu pieeju un vizuālo izskatu ar vides ilgtspēju. Šis projekts apvieno trīs šodienas būvniecībā nozīmīgus elementus: aprites ekonomiku, multifunkcionālitāti un veiksmīgu iekļaušanos pilsētas ainavā, kļūstot par mūsdienīgu kultūrtelpu pilsētas iedzīvotājiem un viesiem. Mums kā būvniekam ir patiess gods, ka projektu varējām realizēt maksimāli precīzi, pateicoties kā BIM rīka iespējām, tā arī veiksmīgai sadarbībai ar pasūtītāju un sadarbības partneriem.” 

Būvprojekta vadītājs, projektēšanas biroja “PBR” valdes loceklis Valdis Onkelis pauda gandarījumu par iespēju piedalīties šāda mūsdienīga, uz nākotni vērsta objekta projektēšanā. “Šī ir Latvijas un Baltijas mērogā vēl nebijusi ēka, kur tik koncentrētā veidā izmantoti dažādi inovatīvi risinājumi. Arī Eiropā šādu piemēru nav daudz. Paldies komandai, kas projektā iesaistījās ar lielu degsmi un interesi.” 

Ogres Centrālās bibliotēkas vadība izteica lepnumu par kopīgi izstrādātās vīzijas realizēšanos. “Bibliotēka nav tikai vieta, kur grāmata satiek lasītāju, tā ir vieta, kura nes gaismu, tā ir cieņa, kopābūšana, mūsu pagātne, tagadne un nākotne. Mēs ar nepacietību gaidām mirkli, kad pie mums nāks lasītāji, apmeklētāji, novada pilsētas viesi. Mēs ļoti domājam par to, lai ikviens, kurš nāks pie mums uz bibliotēku, justos gaidīts.  

Ogres Centrālā bibliotēka apmeklētājiem kļūs pieejama šī gada augustā, kad tā būs iekārtojusies jaunajās, plašajās telpās. Arī Dzimtsarakstu nodaļa darbu jaunuzceltajā ēkā sāks augustā. 

Jaunbūves pasūtītājs ir Ogres novada pašvaldība. Ogres Centrālās bibliotēkas būvuzņēmējs ir “RERE Grupa” uzņēmums “RERE Būve”, kas šo ēku ceļ pēc apvienotā projektēšanas un būvdarbu līguma. Būvprojekta izstrādātājs ir projektēšanas birojs “PBR”, projekta arhitekti – Valdis Onkelis un Rūdis Rubenis, būvuzraudzību veica “Firma L4”. 

Šī ir viena no pirmajām publiskajām ēkām Latvijā, kas būvēta no CLT un GLT koka konstrukcijām. 

Ogres Centrālās bibliotēkas finansējums: 9,6 milj. eiro, no kuriem 5,0 milj. Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējums, 4,6 milj. eiro Ogres novada pašvaldības līdzfinansējums.

Raksta oriģināls izlasāms Ogres novada mājaslapā www.ogresnovads.lv