Ogres Centrālā bibliotēka – Energoefektīvākā publiskā ēka Latvijā 2023

21.septembrī noslēdzās konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023”, kurā Ogres Centrālā bibliotēkas ēka Brīvības ielā 35 Ogrē ieguva 1.vietu nominācijā – “Energoefektīvākā publiskā ēka Latvijā 2023”.

Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis pauda gandarījumu par saņemto balvu un uzsvēra: “Ogres Centrālās bibliotēkas ēka, kas ir lielākā pasīvā publiskā koka konstrukciju ēka Latvijā, apvieno mūsdienīgu pieeju un vizuālo izskatu ar vides ilgtspēju, koncentrētā veidā ieviešot dažādus Latvijā inovatīvus risinājumus. Lepojamies, ka bibliotēkas apmeklētāju skaits ir dubultojies, arvien piesaistot kā mazus, tā lielus lasītgribētājus. Bibliotēka ir kļuvusi par reālu daudzfunkcionālu centru ar radošu, uz dažādām mērķauditorijām vērstu darba saturu. Ēka lieliski iekļaujas pilsētvidē, ir skaista, gaumīgi un mūsdienīgi iekārtota.”

Jau 13. gadu konkursu “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023” organizē Ekonomikas ministrija (EM). Šogad konkurss tika organizēts sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministriju un Latvijas Būvinženieru savienību. Šogad konkursā kopumā tika iesniegti 23 projektu pieteikumi.

Konkursa mērķis ir veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes un ilgtspējas jomā, īstenojot energoefektīvu ēku būvniecību, atjaunošanu un pārbūvi, tādējādi samazinot siltumnīcefekta gāzu  emisiju daudzumu atmosfērā un veicinot sabiedrības izpratni par ēku siltumnoturību, telpu mikroklimatu, kā arī siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas nozīmi un iespējām, lai radītu kvalitatīvu, arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu.

Par Ogres Centrālās bibliotēkas ēku

Ogres Centrālā bibliotēka kalpo kā daudzfunkcionāls kultūrizglītības centrs, kurā atrodas bibliotēka un dzimtsarakstu nodaļa. Ogres Centrālās bibliotēkas ēka būvēta ar līmētā koka konstrukciju tehnoloģiju, kas to ierindo kā vienu no pirmajām ar šādu metodi celtajām sabiedriskajām ēkām Latvijā.

Divstāvu celtne ir tā dēvētā pasīvā ēka jeb ēka ar nulles enerģijas patēriņu. Gan ēkas fasādē, gan iekštelpās daudzviet apmeklētāju skatam paveras atklātas koka konstrukcijas – šajā būvē koks ir galvenais izmantotais materiāls.

Jaunajā ēkā ierīkots apgaismojums ar viedo vadību, izmantojot līdz pat 80 procentiem dabiskā apgaismojuma. Izmantojot pieejamos resursus un apliecinot energoefektivitāti, tiek darbināta rekuperācijas ventilācijas sistēma, kas izvada gaisu, saglabājot tā siltumu.

Ēkā izbūvēta unikāla apkures sistēma ar kanalizācijas notekūdeņu siltummaiņu, kurpretim ātrijā izveidota zaļā augu siena, kuras apūdeņošanai paredzēts izmantot savākto nokrišņu ūdeni. Virs autostāvvietas, uz tērauda konstrukcijām, ir uzstādīti saules paneļi lokālās elektroenerģijas ražošanai. Bibliotēkas teritorija ir pilnībā labiekārtota, tajā ieklāts kvalitatīvs bruģa segums un izbūvēta terase.

Konkursā “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2020” Ogres Centrālās bibliotēkas projekts ieguva 1. vietu nominācijā “Ilgtspējīgākais projekts 2020”.

Ogres Centrālās bibliotēkas ēka 2021. gadā kļuvusi arī par skates “Gada labākā būve Latvijā 2021” laureāti nominācijās “Koka būve” un “Publiska jaunbūve”.

Konkursā “Latvijas Būvniecības gada balva 2021” – Grand Prix balva piešķirta Ogres Centrālās bibliotēkas jaunbūvei.

Vairāk informācijas par konkursu “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023” tīmekļvietnē Energoefektīvāka ēka (energoefektivakaeka.lv)

Informācija pārpublicēta no www.ogresnovads.lv